Vložte kočku vydávají live kazetu a live video!

22.6.2019

Letos v březnu jsme vydali naší třetí studiovou desku, Hedviku

Je to naše nejmilejší (sorry Táto a Seate), nejvíc se blíží naší představě o tom, jaká by měla být deska Vložte kočku – odvážná, proměnlivá, do detailu propracovaná, přesto hledající, směřující k celku, který by měl převyšovat jednotlivé součásti. S lehkým odstupem několika měsíců je pro nás její poslech radostí, to se nestává vždy.

Systém nahrávání byl u Hedviky podobný oběma předchozím deskám – najít prostor, kde je nám dobře, sehnat techniku a pak se s tím během několika týdnů poprat. Co nejvíc se toho snažíme nahrávat „naživo“ – všichni ve stejné místnosti, hrajeme naráz… Ale, spousta věcí se nakonec řeší dohráváním, aby výsledný mix byl co nejpřehlednější, aby se nezavírali všechny možnosti předem. Navíc – zpravidla nahráváme skladby, které jsou čerstvé, neohrané na koncertech, neposazené by se dalo říct.  Skladby pak v dalších měsících a letech nabydou nových kontur, zažijí se nám i publiku, ale na desce už zůstávají ve své původní (někdy dost odlišné) podobě…

Proto jsme se letos rozhodli se k některým skladbám z Hedviky i ze starších alb vrátit ještě jednou – na závěr jarní tour jsme si naplánovali noční session v prázdném Podniku.

Cíl byl zachytit skladby v podobě co nejbližší koncertu. Záznam a live mix obstaral náš zvukař rovnou do pásku (jak se to dělávalo). Natočili jsme i obraz. Pozvali jsme hosty (15 zpěváků). A vznikla nahrávka, která dokumentuje podobu skladeb, ke které dospěli během tour, po kontaktu s publikem –  často v jednodušších aranžích, často naopak v komplikovanější podobě. 

Nahrávka „Vložte kočku živě z podniku – velikonoční sbohem pianu, velikonoční ahoj dětem“ je v několika ohledech dokumentem něčeho neopakovatelného. Po vystoupení v podniku naší sestavu opustil pianista Tomáš Kubín, v současnosti už jsme sezkoušeni s novým členem – kytaristou a cimbálistou Vladkem Miklášem. Vydali jsme se novým směrem a nová live kazeta pro nás znamená symbolickou tečku za několika dobrodružnými a skvělými roky s pianem.

Další mizení, které se pojí s naší live kazetou, je mizení prostoru. Podnik (klub v budově bývalých Elektrických podniků Praha) zavřeli měsíc po našem natáčení (shodou okolností jsme klub otevírali i zavírali svým koncertem – a mezitím jsme tam ještě stihli natáčet). Takže nahrávka (hlavně její video verze) je jedním z posledních dokumentů jednoho klubu.

Kazetu pokřtíme 21. října v rámci narozeninových oslav klubu Roxy, BE23.

Koncerty doprovodí stage design a robotizovaná světla Dmitri Berzona. Tentokrát ve znamení zrcadel a točícího se lustru.

Nová nahrávka vyjde ve spolupráci s labelem Landmine alert v několika podobách – jako kazeta s přiloženým download kódem, na silikonových USB flashkách v audio i video podobě, jako digital download a v neposlední řadě jako video live sessions na YouTube.

Pro sběratele a audio fanšmejkry bude k dispozici limitovaná edice 33 kazet za 33 stříbrných se 120 minutami záznamu všeho, co se v Podniku na velikonoční pondělí roku 2015 událo. Přímá kopie originál pásky se záznamem celých sessions (některé skladby naleznete ve dvou verzích; narazíte i na nepovedené začátky a podobné záležitosti; navíc nestříhaná verze obsahuje i skladby, které se do finální 45 minutové verze nevešly a které jinak vydávat nebudeme). 

Tak se na Vás těšíme na některém z koncertů, na kterých budeme oslavovat vznik naší nové live kazety!

Za VK, Cyril Kaplan

Tour dates

 • 21.10. Roxy, Praha
 • 28.10. Fléda, Brno
 • 29.10. Plan B Hardcore Cafe, Ostrava
 • 30.10. Stoun, Frýdek Místek
 • 31.11. Boskovice, Hudební klub Sklep
 • 4.11. Papírna, Plzeň

Vložte kočku živě z podniku: velikonoční sbohem pianu, velikonoční ahoj dětem

Vychází 20. října pod labelem Landmine Alert.

Tracklist:

 1. Kostra
 2. Furiko
 3. Kroky II
 4. 2 nebo 3 cesty
 5. DD
 6. Koně
 7. Smíření
 8. Bože